Nasiona warzyw
Gatunek: SZCZYPIOREK

Szczypiorek – Allium schoenoprasum L.
Jest trwałą rośliną zielną. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej. Główną część rośliny tworzy bardzo silnie skrócone kłącze, o około 4 mm grubości, które rozrasta się w glebie poziomo. Na kłączu tworzą się pączki będące zaczątkami nowych roślin. Użytkowaną częścią szczypiorku są liście bogate w witaminę C, karoten, olejki eteryczne zawierające siarkę i sole mineralne: potas, sód, wapń, magnez, fosfor, a także kwas krzemowy, kwas siarkowy, chlor.
Wymagania:roślina jest odporna na niskie temperatury, może zimować bez przykrycia. Wymaga umiarkowanej wilgotności, dobrze znosi suszę. Lubi gleby piaszczysto-gliniaste o dużej zawartości próchnicy i korzystnie reaguje na nawożenie organiczne. Szczypiorek może być uprawiany z siewu bezpośrednio do gruntu, z rozsady i z podziału kępek. Zbiór szczypiorku uprawianego w gruncie rozpoczyna się w drugim roku jego uprawy. Po ścięciu liście szybko odrastają i następny plon osiąga się po upływie miesiąca.
 
       ODMIANY W OFERCIE PNOS
Odmiana: Bohemia


Termin wysiewu: III-IV rozsadnik; IV grunt
Termin sadzenia: V
Rozstawa: 20x30 cm
Termin zbioru: V-XI
Gramatura: 2, 50, 500 g

Roślina wieloletnia, dobrze zimująca w gruncie bez przykrywania, plenna. Tworzy średniej grubości, intensywnie zielony szczypior o wysokiej zawartości witaminy C. Ceniona ze względu na szybkie osiąganie wielkości konsumpcyjnej. Roślina uprawiana z siewu bezpośrednio do gruntu – wysiew w kwietniu lub z rozsady i z podziału kępek. Przy uprawie z rozsady nasiona wysiewa się w marcu-kwietniu na rozsadniku. Na miejsce stałe rozsadę sadzi się w maju, w rozstawie 30x20cm, po 5-8 roślin razem.Odmiana: Fortel


Termin wysiewu: III-IV rozsadnik; IV grunt
Termin sadzenia: V
Rozstawa: 20x30 cm
Termin zbioru: V-XI
Gramatura: 2, 50, 500 g

Odmiana przeznaczona do uprawy w polu oraz pod osłonami do wczesnego pędzenia. Rośliny średniej wysokości, 40-50cm, tworzące zwarte kępki. Liście długie, średniej grubości, koloru niebieskozielonego, z niewielkim nalotem woskowym, bardzo aromatyczne. Bardzo plenna – z dwuletnich kępek plon zielonej masy wynosi ok. 5kg/roślinę. Roślina wieloletnia, uprawiana z siewu bezpośrednio do gruntu – wysiew w kwietniu lub z rozsady i z podziału kępek. Przy uprawie z rozsady nasiona wysiewa się w marcu-kwietniu na rozsadniku. Na miejsce stałe rozsadę sadzi się w maju w rozstawie 30x20cm po 5-8 roślin razem.

Odmiana: Prazska


Termin wysiewu: III-IV rozsadnik, IV grunt
Termin sadzenia: V
Rozstawa: 20x30 cm cm
Termin zbioru: V-XI
Gramatura: 2, 500, 50 g

Roślina wieloletnia, dobrze zimująca wgruncie bez przykrywania. Szczypiorek uprawia się z siewu bezpośrednio do gruntu lub z rozsady. Na miejsce stałe sadzimy po 5-8 roślin razem.


Źródła inne niż własne:
http://pl.wikipedia.ogr