Uroczyste wręczenie cebulki tulipana "Maria Kaczyńska" Pani PrezydentowejCebulkę odmiany tulipana nazwanej jej imieniem i nazwiskiem otrzymała 11 września 2008 r. na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Maria Kaczyńska, małżonka prezydenta Polski.

Cebulkę wręczył ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, Marnix Krop, który w kwietniu przekazał Pani Prezydentowej tulipan „Maria Kaczyńska”, a na jesieni 2007 r. zachęcił Pierwszą Damę RR, by zgodziła się na tę nazwę. Uroczystość zainicjowała akcję wspierania polskich uczestników XIII Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2008.

Cebulka, oznaczona numerem 00001, została Pierwszej Damie RP przekazana w pudełku z numerowanym certyfikatem oryginalności i hologramem. Podobnie są opakowane i oznaczone indywidualnymi numerami wszystkie pozostałe cebulki tulipana odmiany „Maria Kaczyńska”, skierowane do odbiorców w Polsce.

Ambasador Krop już w czasie uroczystości kwietniowej zaznaczył, że nadanie imienia Marii Kaczyńskiej odmianie holenderskiego tulipana jest wyrazem „hołdu Pierwszej Damie Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż jest osobą, która nie starając się zajmować pierwszego planu, cieszy się powszechnym szacunkiem w swoim kraju".

Na czwartkowej uroczystości, zwracając się do wyraźnie wzruszonej Pani Prezydentowej, powiedział po polsku: "niech ten tulipan przypomina Panią, osobę skromną, wrażliwą, z wysoką kulturą osobistą. Z cebulek tej odmiany wiosną rozwiną się piękne, kremowe kwiaty. Zakwitną one nie tylko przed pałacem prezydenckim, ale także w ogrodach tysięcy Pani rodaków. Życzę, by podobnie Polska mogła się wspaniale rozwijać".

Wręczenie cebulki zapoczątkowało akcję charytatywną na rzecz polskich sportowców niepełnosprawnych, którą wsparła Pani Prezydentowa. Czołówka sportowców uczestniczyła w tym momencie w XIII Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008.

49 cebulek tulipana „Maria Kaczyńska” z numerami od 00002 do 00050 zostało skierowanych na aukcję charytatywną w serwisie Allegro, z której przychód otrzyma zdobywczyni pierwszego polskiego złotego medalu na pekińskiej paraolimpiadzie, Joanna Mendak (MUKS Suwałki/Start Białystok). Zwyciężyła w rywalizacji osób niedowidzących na 100 m stylem motylkowym.

Dodatkowo na Dzień Polski w czasie XIII Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2008 grafik, portrecista roślin, Adam Półtorak, stworzył obraz (190 cm x 115 cm) przedstawiający pole żółtych tulipanów. Kwiatów jest tyle na płótnie, ilu jest polskich uczestników pekińskiej paraolimpiady, plus jeden. Na tym jednym autograf złożyła w czasie czwartkowej uroczystości Pani Prezydentowa. Na pozostałych autografy złożą polscy sportowcy startujący w Pekinie.

Obraz zostanie pokazany w Polsce podczas Uroczystej Gali poolimpijskiej. Następnie będzie wystawiony na aukcji, z której przychód otrzyma Polski Komitet Paraolimpijski dla działań na rzecz sportowców niepełnosprawnych.

"Bardzo się cieszę, że ten mój tulipan będzie wspierał właśnie medalistów, medalistę, tym razem złotego" - powiedziała Pani Maria Kaczyńska. "Cieszę się, że w ogóle moje tulipany będą wspierały akcje paraolimpiad i akcje dotyczące ludzi niepełnosprawnych" - dodała.