O firmie

Jesteśmy polską firmą z tradycjami, jednym z największych przedsiębiorstw nasienno-hodowlanych w kraju, z własnymi, polskimi odmianami nasion warzyw i kwiatów.

Nasze, założone w 1951 roku Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim, zostało 1 kwietnia 2008 przekształcone w spółkę Skarbu Państwa – PNOS w Ożarowie Mazowieckim S.A. Zatrudnia 300 osób.

Nasiona i inne produkty ze znakiem firmowym naszej spółki są znane w kraju i za granicą (Białoruś, Czechy, Estonia, Francja, Łotwa, Niemcy, Rosja, Ukraina ,Włochy). Rozprowadzamy je za pośrednictwem 100 firm dystrybucyjnych i pięciu własnych centrów ogrodniczych w Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Katowicach i na terenie firmy, w Ożarowie Mazowieckim.

Oferta PNOS S.A. – to szeroki asortyment nasion warzyw i kwiatów (w tym atrakcyjnych nowości z importu), cebulek kwiatowych i bylin, materiału szkółkarskiego ozdobnego i owocowego, narzędzi i sprzętu niezbędnego dla potrzeb ogrodnictwa, środków ochrony roślin oraz innych artykułów ogrodniczych (folie, agrowłókniny, podłoża, bambusy itp.). Dzięki zaangażowaniu naszych fachowców, którzy chętnie udzielają fachowych porad, zakupy w PNOS są czystą przyjemnością. Asortyment jest rozszerzany. W 2011 do obrotu zostały wprowadzone pokarmy dla dzikich ptaków. Te same pokarmy są również oferowane na rynkach brytyjskim i irlandzkim.

We współpracy z Instytutem Warzywnictwa w Skierniewicach, ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i innymi Hodowcami oraz dzięki pracom hodowlanym przeprowadzonym przez wspólną spółkę IWARZ-PNOS w Regułach staliśmy się współwłaścicielami lub licencjobiorcami ponad 100 odmian warzyw.

Najwyższej jakości nasiona - z atestem jakości, po wielokrotnych badaniach parametrów siewnych w laboratorium zakładowym i Stacji Oceny Nasion - produkujemy w wyspecjalizowanych gospodarstwach w Polsce oraz na południu Europy.

Prowadzona przez nas hodowla jest ukierunkowana na uzyskanie nowych odmian warzyw o wysokiej wartości biologicznej, tzn. bardzo plennych, odpornych na choroby i warunki środowiska, a równocześnie zasobnych w składniki odżywcze.

Nasze produkty zostały wielokrotnie nagrodzone Złotymi Medalami Krajowej Wystawy Ogrodniczej w ramach Międzynarodowych Targów Polagra, m.in. za: reprodukcję polskich odmian warzyw (1997), odmiany cebuli (1999), kolekcję ogórka gruntowego (2000), nasiona zaprawione ziołami (2001), bogatą ofertę pomidora wysokiego do uprawy amatorskiej (2002), kolekcję odmian rzodkiewek (2003), cebulę Sławę Ożarowa i Wiktorię Skierniewic (2004)

Oferowane przez nas odmiany otrzymały również Złote Medale Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra-Farm: za pomidor gruntowy Rumba (2001) ; za cebulę Supra (2002); za fasolę szparagową żółtostrąkową Polka (2003)- za ogórek gruntowy Izyd F1 (2003), za sałatę masłową Justyna (2004).

W 2005 r. Złoty Medal MTR POLAGRA-FARM otrzymał patison Polo F1 dostępny u nas, a wyhodowany w Katedrze Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie.

Specjalne wyróżnienie otrzymały nasiona z certyfikatem ekologicznym, których uprawę od kilku lat prowadzimy na ekologicznych plantacjach nasiennych w Polsce i na południu Europy.

W 2011 Minister Skarbu Państwa zaprosił do negocjacji ws. nabycia akcji Spółki. Procedura prywatyzacyjna trwa.

Prezes Zarządu Krzysztof Jarmul