Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Jak prawidłowo uprawiać cebulę?
Jak prawidłowo uprawiać cebulę?

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O UPRAWIE CEBULI

Znaczenie gospodarcze, cykl życiowy rośliny, warunki glebowe, najlepsze odmiany

To warzywo o dużym znaczenie gospodarczym, uprawiane niemal we wszystkich krajach. Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza piętkę, z której wyrastają korzenie i rurkowate liście, tzw. szczypior.  W drugim roku pojawiają się pędy kwiatostanowe, dorastające nawet do 2 metrów. Zwykle cebulę traktujemy jako gatunek jednoroczny. Najbardziej udaje się na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ale dostatecznie wilgotnych. Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy, roślina jest wyjątkowo wrażliwa na niedobór wody oraz brak nawożenia. Wybór odmiany cebuli warto uzależnić nie tylko od intensywności smaku, ale także od tego, czy zależy nam na jej przechowywaniu przez zimę

Najbardziej skuteczne metody uprawy cebuli

z siewu wprost do gruntu: to najczęściej stosowany wariant. Warto go praktykować na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, a także w rejonach o długim okresie wegetacji. Taka cebula jest najlepsza do długiego przechowywania.

z dymki: uprawa jest kosztowniejsza, jednak daje wcześniejszy, wyższy i lepszej jakości plon. Zbiór cebuli z dymki jest o 4-6 tygodni szybszy. Sadzimy ją wczesną wiosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej w towarzystwie warzyw, takich jak buraki ćwikłowe, koperek, marchew. Unikamy sąsiedztwa kapusty i rzodkiewki. Ten sposób jest najbardziej polecany i cieszy się popularnością w przydomowych ogródkach warzywnych. Warto jednak wiedzieć, że plony nie nadają się do dłuższego przechowywania, tylko do spożywania na bieżąco.

z rozsady: taka forma uprawy skraca wegetację roślin w warzywniku o około 4 tygodnie. Młode okazy wysadzamy na grządkach najwcześniej w połowie kwietnia.

Siedmiolatka, korzyści z uprawy

Na zbiór pęczkowy nadaje się również cebula tzw. siedmiolatka, w Polsce nazywana także czosnkiem dętym. Jest to roślina wieloletnia, pozostająca na tym samym miejscu przez 3-4 lata. Wytwarza sporą ilość odrostów, które układają się w zwarte kępy o dużej ilości szczypioru. Liście są podobne do cebuli zwyczajnej — rurkowate, o jasnozielonej barwie. Mogą mieć nawet 70 cm długości. Wyróżniają się dobrym smakiem i wspaniałym aromatem. Mają także łagodny smak.

Polecane odmiany, czyli najlepszy wybór dla Twojego gospodarstwa

Cebula 'Wolska' to odmiana późna, plenna o okresie wegetacji 140-150 dni. Tworzy cebulę w kształcie kulisto-romboidalnym. Łuska cienka, barwy słomkowo żółtej. Miąższ biały soczysty, łagodny w smaku. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa i przechowywania.

Cebula 'Sochaczewska' to odmiana późna (140-150 dni), do długiego przechowywania, polecana również na dymkę. Tworzy wyrównane  kuliste, żółte cebule z mocną łuską. Miąższ biały, o łagodnym, delikatnym smaku.

Cebula 'Karmen' to odmiana wczesna (125-130 dni) o karminowo czerwonej łusce i fioletowo-białym miąższu oraz łagodnym smaku. Cebule kulisto-romboidalne. Odmiana sałatkowa polecana do bezpośredniego spożycia. Dobrze przechowuje się do końca marca. Pod tym względem przewyższa nawet holdenrskie.

Cebula 'Sława Ożarowa' to odmiana późna (140-150 dni), tworząca duże kuliste cebule, pokryte jasno-żółtą, dobrze przylegającą, twardą łuską. Miąższ składa się z mięsistych łusek, barwy biało zielonej, łagodny w smaku. Bardzo dobrze przechowuje się przez okres zimy. 

Ekspert Justyna Stasiak, Kierownik Biura Obsługi Klienta PNOS

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium