Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Liście górą - uprawa warzyw liściastych
Liście górą - uprawa warzyw liściastych

DARY Z OGRODU. Liście górą!

Choć lato w pełni, wciąż możemy wysiewać niektóre rośliny i doczekać się plonów jeszcze w tym sezonie. Wystarczy, że zdecydujemy się na warzywa liściaste – koperek, sałatę czy pietruszkę naciową.

Warzywa liściaste to bardzo mieszana grupa, do której należą rośliny pochodzące z różnych rodzin. Jak sama nazwa mówi, ich częścią jadalną są liście, w których zawarty jest zielony barwnik tzw. chlorofil. To związek chemiczny bardzo podobny swoim składem do hemoglobiny. Gatunki wytwarzające dużą masę liściową zawierają witaminy i substancje bioaktywne, które zapobiegają niszczą bakterie, wirusy i wolne rodniki. Wpływają też korzystnie na układ odpornościowy.

Dużo Światła to Podstawa. 

Ze względu na to, że warzywa te tworzą sporo liści, są roślinami dnia długiego. Do prawidłowego rozwoju potrzebują zatem sporej ilości światła. Dobrze znoszą minimalne przymrozki późną wiosną lub wczesną jesienią, ale tylko do -5°C. Idealna temperatura do wzrostu to 12-14°C. Jej długotrwałe spadki mogą spowodować zniekształcenie liści oraz rozluźnienie główki sałaty.

Na Przedplon i Poplon.

Wszystkie warzywa liściaste mają krótki okres wegetacji, co jest ogromną zaletą. Dzięki temu można je uprawiać wczesną wiosną jako przedplon dla ogórków i pomidorów oraz późnym latem jako poplon. Wtedy będziemy mieć grządki zapełnione aż do jesieni. Wszystkie gatunki można z powodzeniem uprawiać współrzędnie z innymi roślinami.

Sprawdzone Gatunki.

Do najpopularniejszych warzyw liściastych należą różne odmiany sałaty, szpinak, koper, roszponka, rukola, burak liściowy i pietruszka naciowa. Wszystkie rosną niezawodnie i pozwalają cieszyć się świeżymi zbiorami aż do jesieni.

Burak liściowy ma jadalne ogonki i liście. Nie wykształca grubych korzeni. Jest dekoracyjny, więc może zdobić rabaty.

Szpinak ma niewielkie liście – gładkie lub pofałdowane, jasno albo ciemnozielone, lancetowate lub owalne. Tworzą rozetę, z której w dalszym okresie rozwoju wyrasta zwykle jedna lub dwie łodygi zakończone kwiatostanem.

Koper można wysiewać 2-3 razy w roku. Zielony do bieżącego spożycia zbiera się, gdy roślina osiągnie wysokość 10-15 cm. Ten przeznaczony do kwaszenia ogórków zrywamy w momencie, gdy owoce w baldachu są dojrzałe.

Nasz Ekspert, Justyna Stasiak, Kierownik Biura Obsługi Klienta PNOS

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium