Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Jak uprawiać kiełki?
Uprawa kiełków

DARY Z OGRODU. Jak uprawiać kiełki?

Są ostre lub delikatne w smaku i mają więcej witamin niż większość warzyw. Rosną zaledwie w kilka dni, więc efekty uprawy zobaczymy błyskawicznie. 

Kiełki to rośliny we wczesnej fazie wzrostu, czasem przekształcone w siewki. Otrzymujemy je z nasion niektórych gatunków warzyw i ziół, a potem wykorzystujemy jako produkt spożywczy. Na świecie do kiełkowania używa się około 20 różnych roślin, głównie zbóż i gatunków motylkowych. W Polsce od dawna znana jest rzeżucha. W kuchni azjatyckiej najbardziej popularne są kiełki fasoli mung. Możemy kiełkować też nasiona rzodkiewki, grochu, słonecznika, brokułu, Inu, gorczycy, lucerny, dyni, soczewicy, bazylii, jarmużu, kukurydzy, czerwonej kapusty, soi, a nawet owsa i żyta. Wszystko zależnie od upodobań, bo kiełki mogą mieć różny smak – łagodny lub pikantny.

Prosta i Szybka Uprawa. Nasiona przeznaczone do kiełkowania trzeba kilka razy przepłukać wodą i namoczyć w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin, w ilości dwa razy większej niż masa nasion. Wchłoną one wodę i napęcznieją. Po tym czasie należy je przelać wodą o temperaturze pokojowej i umieścić w naczyniu do kiełkowania tzw. kiełkownicy, która zbudowana jest z przezroczystego tworzywa pozwalającego na równomierne oświetlenie kiełków. Hodowlę prowadzimy w jasnym i ciepłym miejscu. Wysiane nasiona przepłukujemy 3-4 razy dziennie, pozostawiając je wilgotne, ale nie zalane wodą. Kiełki do spożycia będą gotowe w ciągu kilku dni. Wokół korzeni niektórych kiełków (np. lucerna, rzeżucha, rzodkiewka, brokuł) tworzą się często włośniki, które są mylone z pleśnią. Skiełkowane nasiona możemy przechowywać w lodówce do 4 dni, codziennie przepłukujące je zimną wodą. Najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe są kiełki świeże, zebrane i zjedzone tego samego dnia.

Cenne Dla Zdrowia. Świeże kiełki są bardzo zdrowe, aromatyczne i niezwykle smaczne. Najczęściej spożywa się je na surowo, a niektóre (np. roślin strączkowych) na ciepło. Stanowią wartościowe uzupełnienie zdrowej diety. Kiełkami można wzbogacić i upiększyć zupy, dania główne, sosy, surówki, sałatki czy kanapki. Są doskonałym źródłem witamin C, D, E, K, PP oraz z grupy B, a także składników mineralnych - żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, siarki, miedzi, litu i selenu. Zawierają wartościowe białka, beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy oraz błonnik, a jednocześnie są mniej kaloryczne od samych nasion i produktów z nich wytwarzanych. Ilość tych składników jest większa niż w porównywalnej masie części jadalnych innych roślin, a są dostępne są przez cały rok. Kiełki regulują przemianę materii, podnoszą odporność organizmu, wzmacniają włosy i paznokcie oraz poprawiają wygląd cery.

Polecane odmiany PNOS

Groch ma bardzo łagodne, smaczne i aromatyczne kiełki. Są bogatym źródłem lizyny–aminokwasu obniżającego poziom “złego” cholesterolu we kwi. Idealne do sałatek oraz kanapek.

Kiełki soczewicy zielonej to świetny dodatek do wielu potraw azjatyckich. W ich składzie znajdziemy wysoką zawartość kwasy fioletowego, witaminy C oraz tych z grupy B, a także wapnia, cynku, żelaza, potasu i magnezu.

Kukurydza ma wyjątkowo smaczne oraz łagodne kiełki. Idealne do sałatek, kanapek, omletów i zup. Mogą być spożywane na surowo lub duszone . Są bogate w witaminę A, B3 i C, wapń, żelazo i magnez.

 

Pisze nasz ekspert Jolanta Kowalska, Inspektor Plantacji PNOS. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium