Wersje językowe

ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE 607 537 744 pn-pt w godz. 7:00-16:00 ZAMÓWIENIA MAILOWE sklep@pnos.pl

Tematyka wpisów
TAGI
Kiełki przez cały rok
Nasiona na kiełki

NA GRZĄDKACH. KIEŁKI PRZEZ CAŁY ROK. 

To nieocenione źródło witamin i białka, do którego możemy mieć dostęp niezależnie od pory roku. Nasiona kiełkują bardzo szybko, a wybór gatunkowy jest ogromny.

Kiełki to rośliny we wczesnej fazie wzrostu, czasem przekształcone w siewki. Otrzymujemy je z nasion niektórych gatunków warzyw i ziół, a potem wykorzystujemy jako produkt spożywczy. Na świecie do kiełkowania używa się około 20 różnych roślin, głównie zbóż i gatunków motylkowych. W Polsce od dawna znana jest rzeżucha. W kuchni azjatyckiej najbardziej popularne są kiełki fasoli mung. Możemy kiełkować też nasiona rzodkiewki, grochu, słonecznika, brokułu, Inu, gorczycy, lucerny, dyni, soczewicy, bazylii, jarmużu, kukurydzy, czerwonej kapusty, soi, a nawet owsa i żyta. 

Łatwa uprawa. Nasiona przeznaczone do kiełkowania kilka razy przepłukujemy i namaczamy przez kilkanaście godzin w zimnej wodzie (w ilości dwa razy większej niż masa nasion). Wtedy zdążą ją wchłonąć i napęcznieć. Po tym czasie należy je przelać wodą o temperaturze pokojowej i umieścić w naczyniu do kiełkowania tzw. kiełkownicy, która wykonana jest najczęściej z przezroczystego tworzywa, pozwalającego na równomierne oświetlenie kiełków. Hodowlę umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Wysiane nasiona należy przepłukiwać 3-4 razy dziennie, pozostawiając je wilgotne, ale nie zalane wodą. Kiełki będą gotowe do spożycia w ciągu kilku dni. Wokół korzeni niektórych kiełków (np. lucerny, rzeżuchy, rzodkiewki i brokuły) tworzą się włośniki, które mylone są z pleśnią. Skiełkowane nasiona możemy przechowywać w lodówce do 4 dnim codziennie przepłukując je zimną wodą. Najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe są świeżę, zebrane i zjedzone tego samego dnia. 

Źródło witamin. Kiełki są bardzo zdrowe, aromatyczne i niezwykle smaczne. Najczęściej spożywa się je na surowo a niektóre (np. roślin strączkowych) na ciepło. Kiełkami można wzbogacić i udekorować zupy, dania główne, sosy, surówki, sałatki czy kanapki. Ze względu na duże ilości łatwo przyswajalnych składników pokarmowych, wytwarzanych podczas procesu kiełkowania, stanowią cenny element zdrowej diety. Kiełki nasion są doskonałym źródłem witamin C, D, E, K, PP i z grupy B oraz związków mineralnych – żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, siarki, miedzi, litu i selenu. Zawierają wartościowe białka, beta karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy oraz błonnik, a jednocześnie są mniej kaloryczne od samych nasion i produktów z nich wytwarzanych. 

 

Najlepsze odmiany PNOS do domowej uprawy 

Burak liściowy - kiełki buraka liściowego czerwonego bogate są w witaminy C i z grupy B, prowitaminę A oraz sole mineralne. Dzięki dużej zawartości żelaza są szczególnie polecane osobom cierpiącym na anemię. Regularne jedzenie kiełków przeciwdziała chorobom układu krwionośnego, ponadto działa odkwaszająco i antyoksydacyjnie.

Groch - kiełki łagodne, smaczne, aromatyczne. Szczególnie polecane do sałatek i kanapek. Są źródłem lizyny - aminokwasu obniżającego we krwi poziom “złego” cholesterolu.

Fasola Adzuki - to świetny dodatek do dań gorących, twarożku lub jajka. Są źródłem witamin A, B, C, E i H. Zawierają dużą ilość wapnia, żelaza, magnezu, potasu oraz biotyny, cynku i selenu.

Jarmuż - Kiełki Jarmużu to bogate źródło witamin A, C, K, wapnia, potasu, sodu, żelaza i karotenoidów. Lekko pikantne. Dobrze komponują się w surówkach czy twarożku.

Len - kiełki charakteryzują się lekko słodkim orzechowym smakiem. Stanowią doskonały dodatek do kanapek, sałatek czy twarożku. To źródło żelaza i fosforu. 

Soczewica zielona - Smaczne i aromatyczne kiełki. Idealne na surowo oraz po sparzeniu lub podduszeniu, do potraw azjatyckich, Bogate źródło witaminy C i z grupy B oraz aminokwasów.

Kukurydza - kiełki wyjątkowo łagodne. Polecane do sałatek, kanapek oraz omletów i zup. Bogate źródło witaminy A, C i B3, a także wapnia, żelaza, magnezu oraz cynku.

 

Pisze nasz ekspert Jolanta Kowalska, Inspektor Plantacji PNOS.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium